Tak to je skvělý nápad! Přidejte se k těm, kdo pravidelně sklízejí bohatou úrodu z okenního parapetu. Ano, jen tak málo místa je potřeba k tomu, abyste se vitamíny, minerály a dalšími důležitými živinami pro zdraví zásobili i vy.
Pěstování mladých výhonků rostlin získává mezi lidmi na oblibě. Je to nenáročná aktivita, na jejímž konci stojí velmi uspokojivý výsledek – hromada chutných a křupavých výhonků, které si zamiluje celá vaše rodina!
Křupavé a šťavnaté klíčky ve své kuchyni jistě oceníte. Můžete je využívat na mnoho způsobů, a pokud náhodou patříte k těm, kteří se vaření vyhýbají širokým obloukem, tak ani to nevadí – výhonky se dají výborně konzumovat i jen tak, zcela syrové. Můžete je například křoupat u televize tak, jako oříšky.
Jestliže naopak vaříte rádi, jedná se o ideální přísadu jídel asijské kuchyně. Mějte na paměti pouze to, že vysoká teplota ničí obsah vitamínů, takže by byla škoda, kdybyste se varem připravili o cenné látky. Lépe uděláte, když budete výhonky po hrstech přidávat do téměř hotových jídel – ať už to budou polévky, pomazánky, saláty, a jiná jídla.
Mini zahrádka na okenním parapetu
Pěstování mladých výhonků rostlin je aktivita i pro lidi, kteří nejenže nemají zahrádku, ale ani balkón, na který by mohli postavit truhlíky s půdou. V tomto případě žádná zemina není potřeba. Navíc vám stačí jen opravdové minimum místa. Třeba stůl u okna, okenní parapet, anebo jiná dobře osvětlená plocha s pokojovou teplotou.
Začít můžete jednoduše tím, že semena ponoříte přes noc do nádoby s vodou. Jakmile nasají vodu a nabobtnají, jsou připravená ke klíčení. Klíčit je můžete v mnoha různých nádobách, stačí zvolit to, co máte po ruce. Anebo si můžete pořídit speciální biomisku na klíčení, se kterou vám to půjde ještě lépe. Namočená semena slijte a následně je udržujte neustále vlhká tak, že je několikrát denně prolijete vodou. Se speciální výbavou to bude hračka. Brzy se objeví první výhonky, a až trochu povyrostou, pusťte se s nimi do čarování v kuchyni!