Vodní turistika se v České republice, potažmo v Československu provozuje desítky let a můžeme říci, že jde mnohdy o mnoha generační záležitost, která se v rodinách dědí. V běhu času se mění plavidla, vodácká výzbroj i výstroj a některé vybavení pro jejich transport. K těmto změnám můžeme přičíst i lodní vaky a sáčky na zip.
Dříve se řeky převážně splouvaly s loďmi vyplněnými plastovými sudy nebo barely, nejčastěji o objemu 50 a 100 litrů, ty dnes vystřídaly speciální lodní vaky z pogumovaného textilu, uzavíratelné jednoduchým rolovacím systémem s plastovou či kovovou přezkou. Současně s vaky do hry vstoupily uzavíratelné polyetylenové sáčky.
Vodácká výprava a sáčky na zip
Proč brát s sebou na vodu igelitový sáček se zipem?
Toaletní papír a hygienické potřeby – rozmáčený ubrousek, papírový kapesník a toaletní papír vám nebudou k ničemu, a když potřebujete zrovna rychle odskočit na WC, budete muset namísto papíru hledat vhodný lopuch. V zip sáčku jsou hygienické potřeby v bezpečí.
Potraviny – konzervy v plechovkách mohou být klidně uložené prakticky kdekoli a nic se jim nestane, ale jiná situace je u všeho ostatního, jako jsou těstoviny, rýže, koření, sůl, brambory, luštěniny, sušené ovoce, ořechy a další sypké či křehké potraviny. Každou z nich byste měli skladovat odděleně a zip sáček je v tomto směru ideální společník. Nemůže se pak stát, že se smíchají brambory s oříšky, protrhne se tenký pytlík s těstovinami a vysype kořenící směs na guláš. Zipové sáčky jsou poměrně kompaktní a odolné a uzavírací mechanismus je stabilní a pevný.
Mapové podklady a knihy – vodáci spoléhají nejen na navigaci v mobilu a přístup k Internetu, ale také na papírové mapy, když mobil selže a vybije se baterie. A když berete s sebou klasiku od Zdeňka Šmída „Proč bychom se netopili“, pak byste ji měli také mít v uzavíratelném sáčku. Je to přece jen papírová kniha a zrovna té by byla škoda.